Fotopolis - Podcast o fotografii

Fake newsy i manipulacja. Czy możemy wierzyć w to co widzimy w mediach?

August 02, 2022 Fotopolis Season 1 Episode 16
Fotopolis - Podcast o fotografii
Fake newsy i manipulacja. Czy możemy wierzyć w to co widzimy w mediach?
Show Notes

Jak wygląda weryfikacja zdjęć w dużych agencjach? Z jakimi nowymi wyzwaniami mierzą się dziś fotoreporterzy? I jak social media wykorzystywane są w wojnie informacyjnej? Gośćmi Moniki Szewczyk-Wittek są Natalia Sawka (AFP), Karol Grygoruk (RATS) i Maciek Nabrdalik (VII). 

Najnowsza rozmowa porusza ważne i wyjątkowo aktualne tematy dezinformacji, manipulacji i fake newsów, w których obraz fotograficzny odgrywa często kluczową rolę. O to jak zdjęcia wykorzystywane są dziś w przekazie propagandowym, Monika Szewczyk-Wittek pyta tych, którzy są dziś tego problemu najbliżej.

To również dyskusja o kryzysie mediów, roli autorytetów i etycznych dylematach w pracy fotoreportera. Goście omawiają najgłośniejsze przykłady fake newsów i manipulacji fotografii prasowej, przywołują przykłady dezinformacji z jakimi sami się spotkali. Wspólnie szukają też pomysłów na to, jak temu przeciwdziałać.

Natalia Sawka - dziennikarka. Autorka felietonów, analiz politycznych, komentarzy i wywiadów. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie” i „Wysokich Obcasach”. Wcześniej związana z portalem BIQdata „Gazety Wyborczej”. Odbyła liczne szkolenia z rozpoznawania dezinformacji prowadzone m.in. przez Google News Lab oraz międzynarodową grupę śledczą Bellingcat. Od 2019 r. pracuje w warszawskim biurze Agence France-Presse, gdzie zajmuje się weryfikacją treści znalezionych w sieci.

Karol Grygoruk - Fotograf dokumentalny. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. Wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie. Współtwórca agencji RATS. W projektach dokumentalnych i pracy naukowej, skupia się na tematyce społecznego wykluczenia, fotografii zaangażowanej, etyce oraz wpływie nowych mediów na kulturę wizualną. Mieszka i pracuje między Warszawą i Bliskim Wschodem.

Maciek Nabrdalik - fotograf prestiżowej amerykańskiej agencji VII. Wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej, w tym World Press Photo, Pictures of the Year International, The Best of Photojournalism. Jest też laureatem nagrody za Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2007 i nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Prace Nabrdalika były prezentowane na wystawach i publikowane w magazynach na całym świecie. Jest autorem trzech książek, The Irreversible (Nieodwracalne), poświęconej więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych; Homesick, opowiadającej o ludziach, których życie zmieniło się w wyniku wybuchu elektrowni w Czarnobylu oraz OUT, stanowiąca portret polskiej społeczności LGBTQ. Maciek Nabrdalik jest członkiem Press Club Polska, Związku Polskich Artystów Fotografików oraz globalnym ambasadorem marki Canon. W ramach stypendium Nieman Fellowship studiował na Uniwersytecie Harvarda 2016/2017.